2012 yılında Doha’da KKTC Temsilcisi olarak göreve başladığım tarihten itibaren iki dost ülke olan Katar ve Kuzey Kıbrıs arasındaki mevcut ilişkilerin geliştirilmesi yollarını aramayı kendime öncelikli bir görev addettim. Görev yapmakta olduğum bu dost ülkede toplumun her kesiminden görmüş olduğum yakın ilgi ve destekten dolayı çok memnunum. Ülkelerimiz arasındaki mevcut kültürel, dini ve sosyal bağlar yanısıra Katar toplumuyla aynı değerleri paylaşıyoruz. Burada bize tanınan sıcak kabul ve misafirperverlik için Katar Devleti liderliğine ve hükümetine bu vesileyle teşekkür etmek istiyorum.

1983 yılında bağımsızlık ilanından bu yana Cumhuriyetimiz adada ve doğu Akdeniz bölgesinde barış ve istikrarın sağlanması için mümkün olan her katkıyı yapmaya çalışmaktadır. İslam İşbirliği Teşkilatında gözlemci üye olarak, tüm üye devletlerle ilişkilerimizi genişletmek bizim öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Dünya çapında açılan Temsilcilik sayımız, beşi Körfez ülkelerinde olmak üzere, 23’e ulaşmıştır. KKTC hükümeti, Katar başta olmak üzere, Körfez ülkeleri ile tüm alanlarda ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem atfetmektedir. KKTC Doha Temsilciliğimiz, kurulduğu 2007 yılından bu yana bu hedefe ulaşma yolunda hizmet vermektedir.

Katar Devleti, ekonomik kalkınmayı sağlamak ve uluslararası toplum ile entegre olmak arzusu içinde olan Kıbrıs Türk halkının her zaman yanında olmuştur. Kıbrıs Türk halkı ile dayanışmayı güçlendirmek için üye devletlere çağrıda bulunan İİT’nin Kıbrıs sorunundaki kararlarını Katar Devleti sürekli olarak desteklemiştir.

Şubat / Mart 2015 ayları içerisinde Dışişleri Bakanımızın Doha’ya gerçekleştirmiş olduğu resmi ziyaret gerçekten de tarihi bir ziyaret niteliğinde olmuştur. Sayın Bakanımız bu ziyaret vesilesiyle Katar Devleti yüksek yetkilileriyle görüşmek ve Kıbrıs’taki müzakerelere ilişkin durum hakkında onları bilgilendirmek yanısıra, ülkelerimiz arasındaki ikili ilişkileri geliştirmenin çeşitli yollarını tartışmak fırsatı bulmuştur.

Katar ile KKTC arasında ticaret hacmi giderek artmaktadır. Son üç yıl boyunca, KKTC’den çeşitli ticaret ve işinsanları heyetleri Doha’yı ziyaret etmiştir. İki tarafın girişimcileri burada verimli toplantılar yapmışlar ve yeni ticaret bağlantıları ile ortaklıklar başlatma arayışı içinde olmuşlardır.

İstanbul’un sadece bir saatlik uçuş mesafesinde olması nedeniyle, giderek daha fazla Katarlı aile artık Türkiye’deki tatillerini Kuzey Kıbrıs’la birleştirmektedirler. KKTC’ndeki üniversiteler de Katar’dan ve diğer Körfez ülkelerinden öğrencileri çekmektedir. Tüm Üniversitelerimiz, uluslararası alanda tanınan, İngilizce dilinde yüksek öğrenim veren kurumlar olarak bölgede takdir toplamaktadırlar.

Katar, eğitim sektörüne büyük yatırımlar yapmış, dünyada örnek bir ülkedir. Günümüzde ise akademik araştırma, geliştirme ve işbirliğine büyük önem veren, bölgede lider bir eğitim merkezi konumundadır.

KKTC tüm alanlarda Katar ile ilişkileri geliştirmek istemektedir. İki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi için muazzam fırsatlar vardır. KKTC Doha Temsilciliğimiz, bu hedef doğrultusunda özenle çalışmaya devam edecektir.

Aytuğ Plümer
Büyükelçi/Temsilci